Çalışma Saatleri : Pzt - Cmt - 9:00 / 18:00
  İletişim : 0535 821 66 48

Bütüncül Tıp Penceresinden Estetik Uygulamaları

Estetik Mezoterapi ve Antiaging Uzmanı Dr. Halil Öser; estetik amaçlı uygulamaların, bütüncül tıp yaklaşımları ile ilgisini vurguluyor.

Estetik amaçlı uygulamalar, her ne kadar kişilerin var olan patolojisinden daha formda ve güzel görünmelerini amaçlasa da, birçok olgu sağlıklı ulaşma yolunda yine bütüncül tıp yaklaşımlarından geçmektedir.

Bütüncül tıp vakaları, sorunu neden sonuç ilişkisi içerisinde inceleyen ve temel olarak tedaviyi değil sorunu önlemeyi birincil hedef alan, koruyucu ve önleyici bir tıp anlayışına dayanır. Bunun içinde, yalnızca sorun olan bölge ya da sistemi değil, bütünü ve bu bütün içinde aksayan olayları anlamaya ve çözmeye çalışır. Bu yönüyle tedavi tıbbına
değil, koruyucu ve önleyici tıp anlayışına hizmet eder. Estetik amaçlı uygulamalar, her ne kadar çoklukla kişilerin var olan bir patolojisinden daha formda, daha iyi ve güzel görünmelerini amaçlasa da, birçok olgu da sağlıklı ulaşma yolunda yine bütüncül tıp yaklaşımlarından geçmektedir. Örneğin, botoks uygulamaları daha iyi ve genç görünmeyi amaçlasa da aslında ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkabilecek düşkün ve yıpranmış görünümü engellemek için planlanmaktadır.

Modern Botoks Uygulamaları, yüzdeki çizgi ve kırışıklığı gidermenin yanında bu patolojilerin derinleşmesi ve kalıcı hale gelmesini engellemesi ile hem görsel hem de psikolojik iyilik hali oluşturmaktadır. Botoks uygulamalarının, aşırı terleme, migren, diş sıkma gibi sorunlarda da hem önleyici hem tedavi edici etkileri vardır.

Hyalüronik Asit

Cildin nem ve kolajen düzeyleri, başta Hyalüronik Asit olmak üzere birçok mezoterapi ürünü tarafından (vitaminler mineraller, peptitler, glutatyon, growth faktör, vb. ) yüksek tutulmaya çalışılarak, yaşlanma etkileri ve deformasyon, önemli ölçülerde engellenmekte ve önlenmektedir.

Estetik dünyasında teknolojinin çok hızlı geliştiği gerçeği doğrultusunda, konunun uzmanı hekimlerin özellikle ülkemizde bu gelişme hızına ulaşmada dünya çapında saygın bir yerleri bulunmaktadır. Özellikle en sık kullanılan mezoterapi ürünlerinden Hyalüronik Asit konusunda ülkemiz hekimlerinin “BDDE” ve “CPC” gibi kimyasallar içermeyen, alerjen veya virüs/ prion aktarımı olmayan preparatları özellikle tercih etmeleri etik ve estetik değerler adına gurur verici bir tablodur. Bu duyarlılığı komşu ülkeler estetik çevrelerinde görmek, ne yazık ki çok daha az mümkün olmaktadır.

Kişiye Özel Uygulamalar

Her estetik uygulama, kişinin cilt ve yüz haritaları çıkartılarak, yaş, cinsiyet ve aile öyküsü de göz önünde bulundurularak, önce koruyucu ve önleyici bütüncül tıp penceresinden doğru bakışla değerlendirilmeli, beraberinde daha güzel daha iyi olma kavramları rehberliğinde, kişiye özel uygulamalar olarak planlanmalı ve takip edilmelidir. Bir uygulamanın yararlılığında yapılan işlem, kendisi kadar yaşamsal öneme sahiptir.

Bütüncül tıp doktorları olarak hangi branşta olursak olalım, Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” söylemine layık olmak en önemli görevlerimizden olacaktır.